Rok Růže       

 

     V roce 2010 se mi dostalo možnosti podílet se na realizaci výstavy Rok Růže, jež byla připomenutím 400 let výročí úmrtí posledního z rodu Rožmberků, Petra Voka. Výstava Rok Růže byla instalována od prosince 2010 do září 2011 v Rožmberském paláci Pražského hradu, poté navštívila jako putovní řadu míst, spojených se tímto významným rodem: návštěvníci ji měli možnost shlédnout například v Českých Budějovicích, Třeboni, Bechyni, Zlaté Koruně či rakouském Freistadtu. 

    Výstava Rok Růže byla součástí rozsáhlého kulturně-poznávacího projektu, který neměl v Česku obdoby. Tento projekt,  nazvaný Rožmberský rok 2011, byl iniciován Národním památkovým ústavem jako správcem někdejších rožmberských rezidenci, partnerem a spoluorganizátorem projektu byl Jihočeský kraj. Na realizaci Rožmberského roku se dále podílely významné instituce, jako je Správa Pražského hradu, obce, církve a řada privátních subjektů. Celou akci provázela řada dalších aktivit v oblasti cestovního ruchu a kultury, které měly za cíl připomenout odkaz rodu Rožmberků: kulturní a společenské akce, výstavy, webové stránky, publikace, soutěže, workshopy a další.
    Jako scénárista kompletní textové části výstavy Rok růže jsem pro prezentaci zvolila formu dvaceti „zastavení“, jež nastiňovaly ve zkratce ať už samotný rod pánů z Růže (
Prvopočátky rodu, Rodokmen Rožmberků, Nejvýznamnější příslušníci rodu) či rozsah rožmberského panství a správu rožmberského dominia, tak také aktivity, neodmyslitelně s Rožmberky spojené (Rybníkářství, Pivovarnictví, Stavební činnost, Alchymie). 

    Návštěvníci výstavy se vedle oficiální prezentace rodu mohli seznámit i se střípky „dějin každodennosti“, které přibližovaly i „lidskou“ stránku života renesančního člověka (Panny, manželky, vdovy. Role ženy v středověké a raně novověké společnosti,  Od kolébky do hrobu, Zábavy, kratochvíle, radovánky). Kromě výběru témat a jejich textového ztvárnění bylo mým úkolem doplnění výstavních panelů a celé interiérové expozice návrhy předmětů či artefaktů, jež ilustrovaly každý jednotlivý námět.